Katarzyna Kania

Pseudonim artystyczny – Red Lady

Urodzona 02 lutego 1983 roku w Katowicach.

Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Dyplom w Pracowni Malarstwa prof. K. Cieślika w 2008 roku. Dyplom dodatkowy w Pracowni działań multigraficznych pod kierunkiem prof. E. Zawadzkiej. Członek Stowarzyszenia Pastelistów Polskich w Nowym Sączu i SMTG w Krakowie. Organizator pleneru malarskiego ,,Joie de vivre (Radość życia)” dla młodych artystów w Jaworzynce (2016), aktywnie biorąca udział w plenerach malarskich. Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych min. Miejskie Centrum Kultury – Mysłowice, Galeria 8 Plus – Warszawa, BWA Rzeszów (2009); Miejski Domu Kultury – Mikołów (2010); Galeria ,,na wprost” – Iława, Galeria Miejska Zespołu Szkół Plastycznych – Rzeszów (2011); Galeria Konduktorownia – Częstochowa (2012); Teatr Śląski im. S.Wyspiańskiego – Katowice, Galeria i Dom Tańca Kokko-Art – Łomianki-Warszawa (2014); Galeria Sztuki Współczesnej ,,Nowe Inspiracje” – Fabryka Porcelany Śląskiej – Katowice (2015); Galeria 4art w Noc Muzeów – Katowice (2016); Galeria ,,Po Prawej Stronie Wisły” – Warszawa (2016) i udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się w stałej ekspozycji Muzeum Realizmu Magicznego OCHOROWICZÓWKA w Wiśle. Jej nazwisko pojawiło się na liście Kompasu Młodej Sztuki (Ranking Rzeczpospolitej 2017 roku) na najlepiej zapowiadającego się młodego artystę.

Tworzy w różnych technikach – czerpiąc inspiracje zaczerpnięte z mitologii, baśni, podań i świata fantastyki – pragnie przekazać piękno niezwykłego świata wyobraźni, magii, duchowości i marzeń o wiecznym życiu.

Otrzymała II Nagrodę w I Międzynarodowym konkursie plastycznym ,,Portret rodzinny” w Lublinie (1999);  Wyróżnienie ,,Dla Młodego Twórcy” w IV Międzynarodowym Biennale Pasteli w Nowym Sączu (2008); Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym DIALOG pt. ,,Dźwięki i rytmy” w MOK w Żorach (2011).

Prace w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.