Eugeniusz Markowski

Eugeniusz Markowski to artysta urodzony 8 listopada 1912 w Warszawie – polski malarz, scenograf, pedagog oraz dyplomata. Absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom otrzymał w 1938 w pracowni prof. Tadeusza Pruszkowskiego.

Motywem przewodnim w jego pracach są istoty ludzkie oraz zwierzęta przedstawiane w karykaturalny i brutalny sposób. Artysta od początku swojej malarskiej kariery stosował figurację.

Od lat 40. był przedstawicielem dyplomatycznym w Rzymie, a później w Kanadzie. Kiedy objął placówkę dyplomatyczną w Ottawie, starał się o sprowadzenie do Polski wawelskich arrasów, znajdujących się wtedy w Quebec. Jego starania zostały zakończone sukcesem.

W latach 1956 – 1970 zajmował stanowisko dyrektora w Departamencie Współpracy z Zagranicą. Od roku 1970 był profesorem malarstwa na Akademiach Sztuk Pięknych w Warszawie i Poznaniu.

Laureat wielu nagród, między innymi Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w 1984, Nagrody pisma „EXIT” w 1994, Nagrody ministra kultury w dziedzinie Sztuk Pięknych w 2005 oraz Poznańskiej Nagrody. Kolekcjonerów im. dr. Lecha Siuty

Zmarł 24 lutego 2007 w Warszawie, gdzie również został pochowany na cmentarzu Powązkowskim.