Magdalena Abakanowicz

Magdalena Abakanowicz urodziła się 20 czerwca 1930 w Falentach pod Warszawą. Mieszka i pracuje w Warszawie. Jest polską rzeźbiarką, laureatką licznych nagród. Miała ponad 100 wystaw na całym świecie. Jej dzieła nazywane są abakanami.

Artystka studiowała w latach 1950-1954 w Akademii Sztuk Pięknych w stolicy. Malarstwem nie zajmowała się długo – wykonywała monumentalne kompozycje gwaszem na kartonach i płótnach.
Jej debiutanckim dziełem stały się powstałe na początku lat 60. przestrzenne tkaniny, a właściwie miękkie formy rzeźbiarskie, które od jej nazwiska zyskały miano abakanów. Artystka starała się w nich pogodzić fascynację miękkim, luźno opadającym płótnem i ekspresją barwy. Zafascynowana była również fakturą materii: abakany, wykonane z barwionego, sizalowego włókna szokowały zwielokrotnioną organicznością. Na wystawach podwieszano je u sufitu.

Charakterystycznym elementem jej twórczości są zwielokrotnione sylwetki ludzkie stojące w pewnym porządku. Przykład stanowi praca Nierozpoznani, wykonana z okazji 750-lecia lokacji Poznania. Przy jej wykonaniu artystka po raz pierwszy współpracowała z Odlewnią Żeliwa w Śremie, przy której postawione są dwie rzeźby artystki. Obecnie współpracuje z Odlewnią Metali Nieżelaznych Bogusław Mochnaczewski.