MIRKO DEMATTE – 21 listopada o g. 19:30

Mirko Dematte – Mirko w Warszawie

Wernisaż wystawy – 21 listopada o g. 19:30
Galeria Quantum
Dom Artysty Plastyka, Warszawa, ul. Mazowiecka 11a.

Mirko Demattè to artysta niestrudzenie poszukujący nowych form i sposobu wyrażania swoich artystycznych pomysłów. Do prezentacji prac wybiera wyjątkowe miejsca. Takim właśnie – jak mówi – wydała mu się Warszawa.
Niesamowita przez dominujący nad miastem Pałac Kultury- relikt epoki komunizmu, a z drugiej strony na wskroś nowoczesna. Mająca ambicję być miastem europejskim, po którym można jeździć rowerami, z nową linią metra, która wkrótce zostanie otwarta. Chciałbym, żeby właśnie w warszawskim metrze stanęła jedna z moich rzeźb – dodaje Mirko.

Ekologia to ważny element twórczości Mirko. Jego działania twórcze są bliskie naturze. Eksperymentując z materią do działań artystycznych używa tworzyw naturalnych: papieru, drewna, metalu i ekologicznego drewna Woodn.

Swoje prace Mirko pokazywał w wielu galeriach we Włoszech, USA i Austrii.  W 2011 roku swoje obrazy i rzeźby wystawiał na Biennale w Wenecji. W 2012 roku wykonaną przez niego rzeźbę oglądały tłumy gości Targów Expo w Mediolanie. W 2009 zwycięzca Giro d’Italia otrzymał w nagrodę rzeźbę Mirko.
Sztuka kolażu mocno akcentowana przez twórców ostatniego stulecia w pracach Mirko Dematte nabiera nowych cech i pokazuje różne możliwości artystycznej ekspresji. Stosowane przez niego techniki, wybór materiałów, z których komponuje swoje prace, kontrasty wyrażone czarnym i czerwonym, czy czarnym i niebieskim kolorem a ożywione jasnym białym tłem wyrażają bardzo zrównoważony proces twórczy. Struktura prac, ich dwu czy trójwymiarowość nie tylko pokazują estetykę, piękno dzieła, ale również energię twórczą, które wydają się być silnymi polami magnetycznej twórczości. Geometryzm wyrażany prostymi liniami w przestrzeni, technika, czystość przekazu a jednocześnie dynamika form nadają pracom Miro Dematte przejrzystość i nowoczesność. Jak pisał krytyk sztuki Vittorio Raschetti, to „absolutne mistrzostwo” łączące technikę i artystyczną wrażliwość twórcy na świat.

 

malarstwo, sztuka, galeria, polska sztuka, notowania aukcyjne, malarstwo surrealistyczne

 

Tagi: MIRKO DAMANTTE,