Jacek Szynkarczuk

Urodzony 09.03.1979r. w Zamościu.
W latach 1994 – 1999 uczeń Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu.
Od 1999 r. student na wydziale Rzeźby Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Dyplom w pracowni Prof. J. Nowakowskiego w 2004 r. 2002 – 2004 – Studia w Międzywydziałowej Katedrze Studium Pedagogicznego na ASP w Krakowie.
Od 2004r. mieszka i tworzy w Skawinie koło Krakowa.

Magiczny realizm, którego czołowym twórcą jest Jacek Szynkarczuk, to coraz bardziej doceniany kierunek we współczesnej sztuce. Jego prace malarskie w sposób subtelny i liryczny oscylują wokół metafory i realizmu magicznego, głównie wyrażając się w rozległych pejzażach fantastycznych.  „Magiczne Światy”, jak mówi sam Szynkarczuk, to „miejsca, które próbuję określić, opisać, przedstawić. Częściowo są świadomym wytworem mojej wyobraźni, ale chyba także tym czego nie wiem, czymś co kryje się gdzieś w podświadomości. Możliwe, że są to jakieś wspomnienia, przeżycia, które oddziałują na moje postrzeganie rzeczywistości. Na moich obrazach pojawia się samotna postać. Z początku nie myślałem o niej w ten sposób, ale z biegiem czasu uświadomiłem sobie, że jest to chyba moje drugie wcielenie. W ten sposób niejako podróżuję po światach, które przedstawiam choć i dla mnie są one często niewiadomą. Odkrywanie nowych miejsc i światów, to jest to co mnie od dawna pochłaniało i co nadal chcę robić”.

Wystawy i wydarzenia:

2005r. Udział w akcji „ Polscy Artyści Plastycy Dzieciom ” – Wystawa zbiorowa Zamek Książ w Wałbrzychu. Licytacja prac- Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku.
2009r. Indywidualna wystawa malarstwa- Galeria „Pałacyk” w Skawinie.
2015r. Udział w „Art. Fresch Festival 6”- Hotel Sheraton Warszawa
2016r. Wystawa zbiorowa  surrealistów na „Trzech Wzgórzach” Wodzisław Śląski
2016r. Udział w „Art. Fresch Festival 7”- Hotel Sheraton Warszawa
2016r. Wystawa w „Noc Muzeów” Katowice- Galeria „Trzy Stawy”
2016r. Wystawa w „Noc Muzeów” Wejherowo- Urząd Miasta
2016r. Indywidualna wystawa malarstwa- Muzeum Zagłębia- Będzin
2016r. Indywidualna wystawa malarstwa- Kamienica „Morandówka” Zamość
2016r. Akcja charytatywna w ramach projektu „Magiczna Legnica”- wspólne malowanie (Jarosław Jaśnikowski, Edward Szutter, Marcin Kołpanowicz i Jacek Szynkarczuk)- Akademia Rycerska- Legnica
2017r. Udział w cyklu wystaw Polskich Surrealistów pt. „Metamorfoza”
2017r. Udział w „Art. Fresch Festival 8”- Hotel Sheraton Warszawa