Wojciech Siudmak

 

Wojciech Siudmak urodził się 10 października 1942 r. w Wieluniu. W 1961 r. rozpoczął studia, a w 1996 roku otrzymał tytuł magistra malarstwa na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych

By doskonalić swój artystyczny warsztat wyjechał do Paryża by tam rozpocząć naukę w École des Beaux-Arts i również z tym miastem związał dalszą przyszłość.

Siudmak uznawany  jest za głównego reprezentanta realizmu fantastycznego, który łączy  surrealną wizję ze sztuką naturalistyczną. Styl ten zapoczątkowany został w dziełach, między innymi Salvadora Dalego i René Magritte’a. To co łączy Wojciecha Siudmaka z twórczością Dalego to poczucie światła i cienia, wirtuozeria w prezentowaniu trójwymiarowego złudzenia przestrzeni, perspektyw linearnych i powietrznych.

Stworzył również serię rysunków i ilustracji do powieści „Diuna” autorstwa Franka Herberta. W jego dorobku artystycznym znajdują się również okładki płyt Ocean oraz Ocean 2 niemieckiego progresywnego zespołu Eloy.

Od roku 1988 trwa seria jego wielkich wystaw retrospektywnych. Szczególnie prestiżowym i unikalnym pokazem była oficjalna wystawa zorganizowana z okazji wejścia w III Tysiąclecie na Wieży Eiffla. Niezwykle interesującą była także projekcja obrazów Siudmaka na fasadzie Medinet Habu (świątyni Ramzesa III w Luksorze w Egipcie) w lutym 2000 r. W latach 2003–2004 miał miejsce cykl wystaw artysty w ośmiu Muzeach Narodowych w Polsce. Przypisuje się mu liczne nagrody i odznaczenia m.in.: Order Zasługi R.P., honorowe obywatelstwo Miasta Wielunia oraz miast Gaillac i Ozoir-la-Ferrière we Francji.
Wojciech Siudmak

Tagi: Siudmak, Wojciech Siudmak, Wojciech Siudmak cena, Wojciech Siudmak malarstwo,