Jacek Yerka

Jacek Yerka to artysta urodzony w 1952 r. w Toruniu. Inspirują go prace Cazannea i akwarele Paula Klee, jednakże najbardziej fascynuje go XV-wieczne niderlandzkie malarstwo tablicowe. Yerka przedstawił wiele wizji na wzór marzeń sennych wykonanych techniką miedziorytu, podobnych tym, które tworzył Albrecht Dürer.

Ten wszechstronny artysta, podczas drugiego roku studiów na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, odkrył w sobie także umiejętność tworzenia plakatów, które idealnie potrafią trafić w sedno zagadnienia. W tej dziedzinie zdobył wiele nagród, min. l nagrodę na międzynarodowym konkursie w Mediolanie oraz l nagrodę w konkursie z okazji 50-lecia Polskiego Związku Łowieckiego w 1972 r. Jego plakaty promowane były w lokalnych oraz międzynarodowych wystawach. Do 1980 r. był skoncentrowany głównie na tworzeniu plakatu, jednakże od 1996 zajął się również pastelami. W tym okresie brał udział także w hollywoodzkiej produkcji  tworząc potworne machiny i krajobrazy nie z tego świata, np. Poprzez wszechświat, Plaża techno, Stworzenie życia, Przerwany piknik.

W swej twórczości bazuje na precyzyjnej technice, wzorowanej na dawnych mistrzach i przede wszystkim na własnej, nie znającej granic wyobraźni. Dzięki temu połączeniu tworzy niesamowite, surrealne kompozycje, w szczególności doceniane przez miłośników szeroko pojętej fantastyki.

Zainspirował np. autora fantasy Harlana Ellisona do napisania 30 krótkich opowiadań, które wraz z obrazami Yerki złożyły się na publikację pt. „Mind Fields”. To samo amerykańskie wydawnictwo „Morpheus International” wydało album „The Fantastic Art of Jacek Yerka”.

W 1995 artysta został laureatem prestiżowej World Fantasy Award dla najlepszego artysty.

Współpracował również przy produkcji amerykańskiego filmu pt. „Strawberry Fields”, gdzie obrazom miała towarzyszyć muzyka Beatlesów.

Jego prace wystawiane i cenione są w kraju oraz poza jego granicami, między innymi w Niemczech, Francji i USA.

Tagi: Jacek Yerka, Jacek Yerka cena, Yerka,