Alina Bloch – EXODUS 06 – 15.02.2015 – Dom Artysty Plastyka

Alina Bloch | EXODUS
06 – 15.02.2015 | Galerie DAP1 i DAP2
Dom Artysty Plastyka Warszawa, Mazowiecka 11A
Wernisaż: 05.02.2015r., godz.18:00

EXODUS to cykl instalacji malarskich składających się z obiektów malowanych na jedwabiu naturalnym, eksponowanych w galerii – to wejście eteryczną formą kolorowych jedwabnych, przezroczystych obrazów w kamienną przestrzeń architektury wnętrza.
Proponowana wystawa odnosi się w sposób bezpośredni do idei wolności wyboru, zadaniem jej jest stworzenie pola do wykreowania nastroju, a istniejąca architektura będąca kumulacją życia i cywilizacji jest kontrapunktem zaistniałej sytuacji artystycznej.
Ingerowanie delikatnością struktury, formy i koloru instalacji malarskiej w brutalną rzeczywistość miasta to próba odpowiedzi na wyzwania współczesności, próba oderwania na chwilę od wirtualnej przestrzeni wszechobecnego komputera (w biurze, w domu, w kawiarni) Zwrócenie się do natury, do drugiego człowieka; wyjście, uwolnienie się od niewoli codzienności.
Koncepcja projektu odnosi się do środowiska człowieka i poszukiwań miejsca idealnego, wewnętrznej potrzeby spokoju, ukojenia, wyciszenia.
Poszukiwanie relacji i prowokowanie interakcji między widzami.
Kolorystyka kompozycji malarskich jest kontrapunktem do szarej codzienności miasta.
Kolor ma energię, a odczucie koloru otwiera nowy wymiar naszej świadomości.

Alina Bloch z domu Grabarczuk
W 1981 r. ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Architektury Wnętrz, dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Wystawiennictwa u prof. Jacka Damięckiego. Malarstwo studiowała w pracowni prof. Jana Lisa, a tkaninę artystyczną u prof. Wojciecha Sadleya. Tytuł doktora sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne obroniła we wrześniu 2010. Obecnie jest asystentem w macierzystej uczelni na Wydziale Sztuki Mediów w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Apoloniusza Węgłowskiego.

Była kuratorem wielu wystaw w galeriach DAP i „Lufcik” Okręgu Warszawskiego ZPAP.
W 2007 była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w 2009 i 2011 stypendystką Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawa. Swoje prace prezentowała na kilkunastu wystawach indywidualnych m.in. w: Zamościu (2001), Warszawie (2005,2006), Lublinie (2008), Łomży (2009).
Brała udział w wielu wystawach zbiorowych m.in.:5 Międzynarodowe Biennale Akwareli w Mexico City (2002), w cyklicznej wystawie „Warszawa w Wilnie” w Wilnie(2004), „Warszawa w Kijowie” w Kijowie(2004), „Warszawa w Ułan Bator” w Ułan Bator, „Warszawa w Sofii” w Sofii(2006), „Warszawa w Berlinie” w Berlinie (2006), 13 Międzynarodowe Triennale Tkaniny w Łodzi(2010).
Zajmuje się malarstwem na jedwabiu oraz malarstwem sztalugowym.
Tworzy malarskie instalacje przestrzenne. Organizowała indywidualne akcje plastyczne w przestrzeni publicznej: w 2009 w Warszawie ul. Marszałkowska, Nowy Świat, Konstancin Jeziorna, w 2011 w Warszawie na Ursynowie. Udział w akcji ulicznej „Akcja Traugutta” w Warszawie (2011).

Alina Bloch Alina Bloch Alina Bloch

 

Katarzyna Kowalska
Alina Bloch
Mieczysław Ziomek
Tatiana Majewska
Grzegorz Winkler
Warszawski Pejzaż
Stanisław Stach
Konrad Kucz
Bernd Schwarzer
Tomasz Górnicki

Tagi: Alina Bloch,