Bartosz Leszczyna 03 – 24.03.2015, Galeria Lufcik, Dom Artysty Plastyka

TAM, GDZIE SIĘ JEST | Bartosz Leszczyna
03 – 24.03.2015 | Galeria Lufcik
Dom Artysty Plastyka Warszawa, Mazowiecka 11A
wernisaż: 03.03.2015, godz. 18.00

Tradycyjne, figuratywne malarstwo Bartosza Leszczyny, inspirowane jest najbliższym otoczeniem, z którym łączy go naturalna więź emocjonalna. Nie próbuje tworzyć w oderwaniu od natury, która z resztą nawet dla abstrakcji wydaje mu się zawsze stanowić punkt wyjścia, choć często nieuświadomiony. Realizm – chociaż redukuje go, przetwarza i porządkuje po swojemu ? jest najbliższą mu formułą wyrazu. Z otoczenia najchętniej wybiera motywy najbardziej typowe, znajome, powtarzalne. Z zasady unika rzeczy i zjawisk wyjątkowych czy nietypowych, interesuje go raczej takie filtrowanie tej niepozornej, powszedniej rzeczywistości, by pozostało tylko to, co istotne dla wyrażenia harmonii. Chętnie nawet używa słowa „piękno”, bo właśnie ono najprościej oddaje to, co zachwyca go w kontakcie z tą „opatrzoną” niejako, rzeczywistością. Szuka w niej zarówno napięć, jak i spójności.

Największym wyzwaniem w malarstwie są dla niego decyzje formalne, bo to one ostatecznie rozstrzygają o końcowym oddziaływaniu obrazu. Sam temat jest w zasadzie tylko pretekstem dla zabawy formą, ale motyw wyjściowy zawsze musi wywierać na nim silne wrażenie estetyczne.


 

Bartosz Leszczyna (ur. 1974 w Warszawie) jest absolwentem Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie. Dyplom w pracowni prof. Leona Tarasewicza obronił w 1999 roku z wynikiem bardzo dobrym z wyróżnieniem (aneks do dyplomu obronił w Pracowni Technologii i Technik Malarstwa Ściennego u Edwarda Tarkowskiego). We wcześniejszym okresie studiów pracował m. in. pod kierunkiem prof. Jana Tarasina. Ważnym artystą i pedagogiem był dla niego również Jerzy Mierzwiak z warszawskiego liceum plastycznego, które Bartek ukończył w 1994 roku. 1988/89 uczył się w Szkole Sztuk Pięknych w Addis Abebie (Etiopia). Wystawiał w Warszawie, Lublinie, Zakopanem i Dublinie, brał też udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i w Irlandii. W 2000 roku zdobył I miejsce i główną nagrodę w dziedzinie malarstwa na I Międzynarodowym Festiwalu Działań Teatralnych i Plastycznych „Zdarzenia” w Tczewie. W 2014 roku zdobył I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Malarskim Warszawski Pejzaż, zorganizowanym przez Fundację Sztuki Polskiej Art Gersonica w ramach projektu „Warszawa. Miasto sztuki. Miasto artystów”. W konkursie tym otrzymał również Nagrodę Specjalną Założycieli Fundacji Sztuki Polskiej Art Gersonica oraz Nagrodę Specjalną Kapituły. Obecnie mieszka i pracuje na warszawskim Mokotowie.

Bartosz Leszczyna

Bartosz Leszczyna

artinfo ofertaRafał Olbiński,Jarosław Kukowski,Janusz Lewandowski,Ewa Kukowska,Tomasz Sętowski,Karol Bąk,Tomasz Alen Kopera,Wojciech Siudmak,Zdzisław Beksiński,Krzysztof Wiśniewski,Jacek Yerka,Marcin Kołpanowicz

 

Tagi: Bartosz Leszczyna, malarstwo, OW ZPAP, wystawa,