Beata Tomczyk-Sokołowska 25.03 – 07.04.2015 r. | Galeria DAP, Dom Artysty Plastyka

IMBROGLIO | malarstwo
Beata Tomczyk-Sokołowska
25.03 – 07.04.2015 r. | Galeria DAP
Dom Artysty Plastyka Warszawa, Mazowiecka 11A
wernisaż: 27.03.2015 r. godz.19:00

Beata Tomczyk-Sokołowska studiowała na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Architektury Wnętrz, dyplom uzyskała w 1983 roku w pracowni prof. Michała Gutta. Uczyła się malarstwa pod kierunkiem prof. Rajmunda Ziemskiego. Od ponad dekady zajmuje się wyłącznie malarstwem, jest autorką licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych, zarówno w kraju jak i zagranica. Sama artystka wypowiada się o swojej sztuce następująco: „W moich pracach fundamentem jest człowiek i jego relacje ze światem. Postanowiłam zadać sobie szereg pytań: po co to wszystko? Dla kogo? Jeżeli mam coś innym do powiedzenia, to muszę szukać w sobie i dojść do środka własnej świadomości, znaleźć odpowiednią motywację. Jeżeli są to problemy podejmowane i rozwiązywane wielokrotnie przez innych, to i tak ja sama w sobie muszę je odnaleźć”.

Cykle tematyczne obrazów, bo właśnie w cyklach artystka wypowiada się najchętniej, koncentrują się wokół człowieka i przeżywanych przezeń nastrojów. Ekspresja gestu, deformacja kształtu, ostro obrysowane linie wtopione w nasycone, krzyczące ostrą barwą i mroczną plamą tło pytają, szukają sensu, czasami ironizują, ale w sumie nobilitują człowieka i krąg jego spraw. Niezależnie od podejmowanych tematów, artystka wciąż poszukuje własnej prawdy, drąży swoje emocje, wyzwala skumulowaną w sobie energię twórczą. Obcowanie z obrazami malarki daje poczucie symbiozy najmniejszego bytu z ładem i kolorytem wszechświata.

W moich pracach fundamentem jest człowiek i jego relacje ze światem. Postanowiłam zadać sobie szereg pytań: po co to wszystko? dla kogo? Jeżeli mam coś innym do powiedzenia, to muszę szukać w sobie i dojść do środka własnej świadomości, znaleźć odpowiednią motywację. Jeżeli są to problemy podejmowane i rozwiązywane wielokrotnie przez innych, to i tak ja sama w sobie muszę je odnaleźć

Beata Tomczyk-Sokołowska

Beata Tomczyk-Sokołowska

Beata Tomczyk-Sokołowska

artinfo oferta
Rafał Olbiński
Jarosław Kukowski
Janusz Lewandowski
Ewa Kukowska
Tomasz Sętowski
Karol Bąk
Tomasz Alen Kopera
Wojciech Siudmak
Zdzisław Beksiński
Krzysztof Wiśniewski
Jacek Yerka
Marcin Kołpanowicz

Tagi: Beata Tomczyk-Sokołowska, OW ZPAP, wystawa, wystawa Warszawa, wystawa ZPAP,