Monika Handke 16 – 30.04.2015 r. | Galeria 022, Dom Artysty Plastyka Warszawa

BARWY ŚWIETLISE | Monika Handke
16 – 30.04.2015 r. | Galeria 022
Dom Artysty Plastyka Warszawa, Mazowiecka 11A
wernisaż: 16.04.2015 r. godz.18:00
finisaż: 30.04.2015 r. godz. 17:00
spotkanie z artystką: 25.04.2015 r. od godz. 16:00

Intensywne, świecące własnym światłem błękity, płomienne oranże i purpury, rozmigotane słonecznie żółcie?i zielenie dyskretniejsze może, a jednak błyszczące intrygująco na tle otaczających je szarości i ugrów. Każdy, początkowo zainspirowany pejzażem obraz, jest etiudą na temat jednej konkretnej barwy, poszukiwaniem jej najsilniejszego brzmienia.

Monika Handke, polska malarka od 15 lat mieszkająca w Bretanii, autorka książki „Dom nad Aven” (ZYSK i Ska, 2006), będącej zbiorem nie pozbawionych humoru a jednocześnie poetyckich i bardzo malarskich esejów poświęconych historii, kulturze i przyrodzie tego regionu, jest absolwentką warszawskiej ASP.

Swoje prace pokazywała już na blisko 30 wystawach indywidualnych we Francji, w Niemczech i w Polsce. Jednocześnie brała udział w licznych wystawach zbiorowych.

Warszawskiej publiczności prezentowała ostatnio swoje prace w 2006 roku w Galerii Studio. Co zmieniło się w jej twórczości przez ostatnie 9 lat? W przypadku tej artystki bardzo zróżnicowana materia malarska z trudem poddaje się werbalnemu opisowi. To, co rzuca się w oczy w wystawie „Barwy Świetliste”, to dużo większa intensywność koloru przy jednoczesnym znacznym uproszczeniu kompozycji obrazu.

Światło przesączające się przez złożoną materię półprzezroczystych płócien i papierów powoduje, że każda praca zmienia się wraz z nim jak pejzaż.

Opowiedzieć trudno, zobaczyć trzeba! Barwy Bretanii widziane oczami Moniki Handke są dalekie od obiegowych opinii na temat tego nadatlantyckiego kraju. Mogą naprawdę zaskoczyć!

Monika Handke  urodziła się 11 czerwca 1962 w Warszawie. Jest absolwentką wydziału grafiki warszawskiej ASP. Zrobiła dyplom w 1987 roku w pracowni grafiki warsztatowej profesor Haliny Chrostowskiej i aneks malarski pod kierunkiem profesora Jerzego Tchórzewskiego. Przez siedem lat pracowała jako asystent w pracowni grafiki warsztatowej na ASP w Warszawie. W 2013 roku otrzymała stopień doktorski na Wydziale Sztuki UTH w Radomiu.

Od czternastu lat mieszka we Francji, w Bretanii, zajmując się przede wszystkim malarstwem i fotografią. Jej obrazy, reliefowe kolaże z różnych gatunków papieru są wynikiem fascynacji tym tworzywem, która zrodziła się w czasie studiów i pogłębiła po stażu w młynie papierniczym na południu Francji. Jej zainteresowanie pejzażem i zmieniającym go światłem doprowadziło do stworzenia bardzo indywidualnej techniki wyrazu. Obecne prace, powstające niekiedy na przezroczystych płótnach, z użyciem naturalnych materiałów takich jak piasek, trawy czy włókna roślinne bywają zmienne jak natura za oknem jej bretońskiego domu.

Monika Handke pokazywała swe prace na ponad dwudziestu wystawach indywidualnych w Polsce, Niemczech i we Francji. Największe z nich to wystawa w Galerii Studio w Warszawie (2006) i retrospektywa w Schwarzbach Galerie w Wuppertalu w Niemczech.

Artystka brała udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Jej prace pojawiły się między innymi na XII-tym Międzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie (1988), na XILO&PRINT w Brazylii (1994), na wystawach w Tokyo i Kanagawie (Japonia), w Amazone Galery w Amsterdamie (Holandia), w Lipsku i Kolonii (Niemcy), w Lorient (Francja), w II Biennale Ars Polonia w Opolu (2010).

Monika Handke jest również autorką książki „Dom nad Aven” (ZYSK i Ska, 2006), będącej zbiorem nie pozbawionych humoru a jednocześnie poetyckich i bardzo malarskich esejów poświęconych historii, kulturze i przyrodzie Bretanii.

Monika Handke

Monika Handke

Monika Handke

 

 
galeria malarstwo
Jacek Yerka
Rafał Olbiński
Zdzisław Beksiński
Karol Bąk

Tagi: Monika Handke, wystawa, wystawa Warszawa, wystawa ZPAP,