Australia – Dwa spojrzenia | Emilia Skarbek i Graham Newman, 2016-02-03 Dom Artysty Plastyka

Australia – „Dwa Spojrzenia” – Wystawa fotografii

Wystawa w dniach: 2016-02-03 do 2016-02-14
Galeria DAP

Niecodzienna wystawa fotografii dwojga artystów, małżeństwa: Polki – Emilii Skarbek i Australijczyka – Grahama Newmana, prezentuje owoc ich wysublimowanej wspólnej pasji – fotografowania natury. Bezgraniczne zaangażowanie w obserwację otaczającego ich świata zamienili w sposób na życie. Obydwoje odważyli się porzucić pracę w dużych korporacjach, by w pełni poświęcić swój czas zgłębianiu tajników fotografii cyfrowej i drukowaniu zdjęć.

Wystawa „Dwa Spojrzenia” to materiał zebrany w ciągu dwóch lat podroży karawaną przez południową, centralną i północno-zachodnią Australię, przez obszary często dzikie i odizolowane, a jednocześnie piękne i unikalne. Fotografie przedstawiają dwa sposoby widzenia: wrażliwej kobiety Polki przybyłej do Australii i mężczyzny, rdzennego Australijczyka. Zdjęcia intrygują widza rozmiarem, naturalnym pięknem, a nade wszystko nadzwyczajną kolorystyką i kontrastem ferii ciepła i surowości. Pokazują Australię w specyficznej kompozycji, gdzie człowiek jest maleńką istotą w kontekście otaczającej go ogromnej, bezkresnej przestrzeni.

W interpretacji Emilii Skarbek subtelność, estetyka i kontrast wzajemnie się przenikają i dopełniają. To obrazy i obiekty często uchwycone w dużym zbliżeniu, ukazujące detale w mikroskali, nierzadko w intensywnych , intrygujących kolorach. W interpretacji Grahama Newmana obraz jest przestrzenny, panoramiczny, jego fotografie wykonane są z zachowaniem najwyższej jakości, głębi i ostrości obrazu. Naturalna kolorystyka i wyraziste detale mają na celu przenieść widza do australijskiej rzeczywistości, sprawić, by można było poczuć wyjątkowość tamtejszego krajobrazu.

Artyści chcieliby podkreślić kontrast pomiędzy diametralnie odmiennym krajobrazem Australii i Polski. Mają także nadzieję, że za pomocą swoich fotografii przeniosą z dalekiego kontynentu atmosferę ciepła, egzotyki i relaksu.