Relacja z wernisażu Pabla Caviedesa „NO-MA-DA”

Pablo Caviedes: artysta w duchowej podróży. Prezentujemy Państwu dzisiaj w progach galerii Quantum twórczość artysty niezwykłego: Pablo Caviedesa, urodzonego w Ekwadorze, mieszkającego obecnie w Nowym Jorku. Przybył do nas jako podróżnik przemierzający świat, przenoszący nas w czasie i przestrzeni w świat magii oraz zmysłowego poznawania świata poprzez dotknięcie płótna pędzlem.

Pablo Caviedes, Łowca śmieci

Pablo Caviedes, Łowca śmieci

Seria dzieł NO-MA-DA to zapis doświadczeń Artysty, który dokumentuje życie w ruchu i pośpiechu, oraz szybką zmianę miejsc pobytu. Obrazy te składają się z ujęć utrwalających ulotne momenty, postacie oraz wydarzenia, widziane z okien jadącego pojazdu lub też oczami obserwatora scen z podwórek i zaułków. Podróż odbywa się zatem zarówno w podświadomości jak i w świecie rzeczywistym. Jest to przemieszczanie się pośród miejsc oraz wspomnień. Podświadomość odgrywa tu kluczową rolę w filtrowaniu wrażeń zaś realizm magiczny stanowi jej narzędzie. Podświadomość działa niczym tarcza, ochraniająca człowieka przed odrzuceniem ze strony świata zewnętrznego.

„Lubię używać metafor w mojej sztuce”- mówi o sobie Caviedes. Budowanie własnego języka jest bowiem przywilejem każdej ze sztuk, zaś szczególnego znaczenia nabiera w przypadku realizmu magicznego.

Charakterystyczną cechą twórczości Caviedesa jest moc wibrującego, intensywnego koloru: jest on dominujący i wszechobecny. W ten sposób, posługując się specyficzną gamą barwną, artysta nawiązuje do tradycji sztuki południowoamerykańskiej. Kolor porusza widza, ma wydobyć emocje, podkreślić skrajności. Caviedesa jako twórcę wyróżnia także sposób traktowania kompozycji: niczym pułapki dla skumulowanych uczuć i myśli. Opowiadana historia rozgrywa się zwykle w centrum płótna. Figury zwierzęce nawiązują do relacji międzyludzkich, w których dominuje ciekawość podsycana izolacją i osamotnieniem.

Pablo Caviedes, lecąc wzwyż

Pablo Caviedes, Lecąc wzwyż

Genezą obecności tajemniczych, udziwnionych postaci w świecie fantazji Artysty jest poszukiwanie zastępczych form naśladujących naturalne kształty ludzkie. Czynne uczestnictwo w procesach zachodzących w naszej cywilizacji może prowadzić do alienacji oraz wyobcowania jednostki.
Istota człowieczeństwa ujmowana jest przez Caviedesa specyficznym językiem: na wpół melancholijnym, na wpół krytycznym, ale wykazuje on zrozumienie dla ludzkich słabości: zagubienia przy jednoczesnym pragnieniu znajdowania się w centrum uwagi. Artysta zadaje zatem podstawowe pytania dotyczące postawy człowieka. Obsesja poznawania prowadzi zatem jednostkę na nowe obszary, ale oddala od natury. Wobec zawieszenia pomiędzy rzeczywistością, a otoczeniem wirtualnym, które to człowiek sam wykreował, natura staje się niemal niewidoczna. Brak właściwego dla człowieka środowiska rozwoju wywołuje wewnętrzny niepokój. „Myślę, że żyjąc w obecnych czasach, tracimy naturalność naszego życia” – mówi Pablo Caviedes. Punktem wyjścia jego malarskich rozważań jest zawsze człowiek, jego wewnętrzny konflikt, ujmowany przez Artystę z ironią i humorem.

Pablo Caviedes, podążając za kablem telewizyjnym

Pablo Caviedes, Podążając za kablem telewizyjnym

Malarstwo jego, podobnie jak prace innych surrealistów, powstałe kilkadziesiąt lat temu, pobudza do refleksji. niesie uniwersalny przekaz zgodny ze słowami mistrza Renè Magritte’a: „Na to jak postrzegamy świat wokół nas ma wpływ także nasze wyobrażenie o nim, które w sobie nosimy”. Zapraszamy zatem do samodzielnej kontemplacji tych niezwykle wyrazistych płócien i do poszukiwania na nich rozproszonych cząstek świata Artysty.

Autor: Joanna Kalinowska