POLE | Marian Murawski, 16 – 30.04.2015 r. | Galeria DAP, Dom Artysty Plastyka Warszawa

POLE | Marian Murawski,
Wystawa w dniach: 2016-05-30 do 2016-06-13
Wernisaż: 2016-05-30 18:00
Galeria DAP, Dom Artysty Plastyka Warszawa, Mazowiecka 11A
Marian Murawski ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie w 1960 roku z wyróżnieniem rektorskim (dyplom w pracowni prof. Józefa Mroszczaka w dziedzinie grafiki użytkowej oraz w pracowni prof. Wojciecha Fangora w dziedzinie malarstwa). W latach 1960-1964 pracował jako asystent w pracowni prof. Józefa Mroszczaka. Był również wykładowcą w dziedzinie ilustracji i grafiki książkowej w Instituto Cubano del Libro w Hawanie. W latach 1978 – 1979 był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki.

Artysta wychowywał się na terenach północno – wschodniej polski w bogatej mozaice kulturowej czasów powojennych. Inspiracje dla swojej twórczość czerpie z polskiego folkloru i ludowości, tworząc nietuzinkowy styl narracji rzeczywistości. Wykreowana przez niego wizja w sposób abstrakcyjny, lecz spójny personifikuje krajobraz. Murawski na obrazach ożywia płoty, strachy na wróble tworząc z nich hybrydowe postacie „kukłady”, emanujące ludzkimi emocjami. Całość kompozycji dopełnia gra kolorów, popadająca w skrajności – barw intensywnych z wszelakimi odcieniami szarości. Jest również jednym z prekursorów polskiej grafiki i ilustracji. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku zajmował się oprawą graficzną kultowych bajek dla dzieci i młodzieży. Malarstwo i ilustracje eksponował na ponad stu wystawach w kraju i za granicą. Podczas swojej artystycznej działalności został wielokrotnie nagrodzony.

Marian Murawski, Pole

Marian Murawski, Pole

Jacek Yerka, Rafał Olbiński, Tomasz Alen Kopera, Jarosław Kukowski, Joanna Sierko-Filipowska, Karol Bąk, Janusz Lewandowski, Marcin Kołpanowicz, Ewa Pello, Krzysztof Wiśniewski, Edward Szutter