Grażyna Roman-Dobrowolska | RETROSPEKCJA 56 – lecie pracy artystycznej | Galeria DAP, Dom Artysty Plastyka

Wystawa w dniach: 2016-10-10 do 2016-10-24
Galeria DAP
Wernisaż: 2016-10-10 18:00

Opis:

Wystawa „Retrospekcja” jest wystawą podsumowującą dorobek życia artystki, której głównym medium jest kamień, wymagający w realizacji ciężkiego sprzętu łącznie
z dźwigiem. Po raz pierwszy, artystka zdecydowała pokazać swoje rzeźby w jedyny możliwy sposób – przy pomocy dokumentacji fotograficznej. Na wystawie znajdą się też oryginały medali, stanowiące niejako odskocznię od „Dużej Formy”. Medale powstały głównie w latach 70-tych. Również cykl ”INUSUKi”, wprawdzie wielkością kameralny, zostanie przedstawiony w formie dokumentacji fotograficznej. Artystka pokaże też cykl Kolaży, które zaczęła robić stosunkowo niedawno, na przełomie wieków i którymi zajmuje się do dziś.

„Urodziłam się w 1 czerwca 1935 r. w budynku, który od XII w – XIX w był klasztorem Norbertanów położonym na skarpie wiślanej w Hebdowie k. Krakowa. Po paru miesiącach życia wróciłam z matką do Warszawy – miejsca naszego stałego zamieszkania. W Warszawie mieszkam od jesieni 1935r. Podczas II Wojny Światowej przebywałam poza Warszawą. Do Warszawy wróciliśmy z rodzicami i bratem wczesną wiosną 1945 r. Ukończyłam szkołę podstawową im. Lucy Maud Montgomery, następnie gimnazjum i liceum im. Narcyzy Żmichowskiej. Równocześnie chodziłam do szkoły muzycznej im. Karola Kurpińskiego, z której zrezygnowałam na rzecz sztuk pięknych – zajęć z rysunkui rzeźby w Domu Kultury na ul. Konopnickiej, w sławnym budynku dawnej YMKI.Studiowałam na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1954-1960. Rzeźby uczyłam się w pracowniach znakomitych profesorów: Ludwiki Nitschowej i Franciszka Strynkiewicza, w którego pracowni wykonałam dyplom w 1960 r. Pracownia brył i płaszczyzn, prowadzona przez prof. Oskara Hansena, uzupełniała moja wiedzę o problemy przestrzenne, również pracownia rysunku prof. Szwacza poszerzała moje horyzonty poprzez widzenie abstrakcyjne.
Mam liczne realizacje rzeźb w materiałach szlachetnych, głownie w kamieniu. Rzeźby znajdują się w różnych parkach i miastach polskich oraz wnętrzach. Wśród moich prac są: „Św. Piotr” – dąb polichromowany, kościół Redemptorystów ”Stella Maris” w Gdyni, 1995 r. „Madonna”- marmur Carrara, seminarium wyższe w Płocku, 1990 r.
Zajmowałam się projektowaniem terenów parkowych, rzeźbą plenerową do zabaw dziecięcych: Park w Rusinowej k. Wałbrzycha i Park w Mielcu.
Uprawiam również: medalierstwo, rzeźbę kameralną i rzeźbę portretową oraz kolaż.
Prace moje znajdują się w muzeach: Muzeum Sztuki Medalierskiej, Wrocław; Muzeum Sztuki Teatralnej, Warszawa; Muzeum Narodowym, Kopenhaga; Muzeum Dantego, Rawenna, Muzeum de Picardie, Amiens. Mam prace w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą”.

Grażyna Roman-Dobrowolska

Grażyna Roman-Dobrowolska