FOTOKOMPOZYTOR | Ryszard Horowitz | Galeria DAP | 04.03.2017-31.03.2017

 

FOTOKOMPOZYTOR | Ryszard Horowitz
Wystawa w dniach: 04.03.2017-31.03.2017
Galeria DAP, Dom Artysty Plastyka w Warszawie, ul. Mazowiecka 11A

 

Ryszard Horowitz, wybitny polski fotograf, specjalista w dziedzinie zdjęć reklamowych, urodził się w 1939 roku w Krakowie. Mieszka i pracuje w Nowym Jorku.

Wpisał się do historii fotografii jako prekursor cyfrowego przetwarzania obrazu. Wypracował swój indywidualny styl, dzięki któremu jego prace zaliczane są do kanonu fotografii efektowej i cyfrowej, zarówno w Polsce jak i na świecie.
Jego zdjęcia przedstawiają najczęściej surrealistyczne sceny. Początkowo wykorzystywał oszukującą widza perspektywę, później wielokrotną ekspozycję i wielogodzinne maskowanie poszczególnych ujęć na materiałach analogowych, aż wreszcie komputer i oprogramowanie graficzne do tworzenia fotokompozycji.

„Fotokompozycja w najlepszy sposób opisuje to co tworzę. Jest ona bardzo podobna do tego, jak kompozytor muzyki kreuje, łącząc obce sobie dźwięki w spójną, harmonijną całość. Montuję razem pozornie niepowiązane ze sobą zdjęcia, wykonane w różnym czasie, w odległych częściach świata, z których tworzę jednolitą kompozycję. Chcę, aby wszystkie elementy pojawiały się w tej samej przestrzeni, zamrożone w czasie. Już jako student sztuki zacząłem malować obrazy, które były napędzane bardziej fantazją, niż realizmem. W chwili, kiedy postanowiłem poświęcić się fotografii, zainteresowało mnie tworzenie kompozycji fotograficznych, a nie tylko wyłapywanie tego, co widziałem przez aparat. Na początku mojej kariery myślałem o możliwości łączenia zdjęć razem. Wymyśliłem sobie przeróżne metody łączenia zdjęć w świecie analogowym. Moje prace, wykonane lata wcześniej zanim komputery zostały wykorzystane do cyfrowego przetwarzania obrazów, przyjmowane są jako cyfrowe. Zawsze szukam inspiracji u wielkich mistrzów malarstwa. W zasadzie wszystko odkryte przez nich można przyswoić sobie do fotografii. Uczę się kompozycji, światła u Caravaggio i Rembrandta. Studiuję perspektywę u Mantegni, podziwiam kolor Picasso i Mattisa oraz próbuję wchłonąć poczucie humoru u Magritte i Klee. Komputer i cyfrowe przetwarzanie zdjęć stało się wspaniałym narzędziem, umożliwiającym mi realizacje wizualnych pomysłów, łącząc moją miłość do malarstwa i fotografii.”

Ryszard Horowitz należy do absolutnej czołówki polskich artystów. Choć od lat mieszka i tworzy w USA, nieustannie utrzymuje kontakt z rodzinnym krajem. „Najważniejszym dziedzictwem, jakie wyniosłem z mego kraju, jest zrozumienie malarstwa. Fotograf powinien umieć wykorzystać w swej pracy cały dorobek historii sztuki, a jego kompozycje powinny stanowić sumę doświadczeń artystycznych przeszłości. Żadna twórczość nie powstaje z niczego; każda fotografia obraz czy film są wynikiem ogromnej pracy wielu artystów.”

duże zegary ścienne
aranżacje wnętrz salon duży zegar ścienny wnętrza inspiracje nowoczesne wnętrza salon duży zegar ścienny wystrój wnętrz salon duży zegar ścienny duży zegar ścienny mistrz surrealizmu aranżacje wnętrz duże zegary ścienne Piotr Lemke

 

Feathery-Egg69-e1489402486178