JUŻ TRZY ZERA | Maria Jełowicka | Galeria Lufcik OW ZPAP| 03.07.2017-19.07.2017 malarstwo współczesne

 

JUŻ TRZY ZERA | Maria Jełowicka
Wystawa w dniach: 03.07.2017-19.07.2017
Galeria Lufcik, Dom Artysty Plastyka w Warszawie, ul. Mazowiecka 11A

 

„Maria Jełowicka jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, a także poza granicami kraju – w Kanadzie, USA, Włoszech, Anglii, Niemczech, Szwecji. Oddaje prace na aukcje charytatywne. Wierzy, że tkanina artystyczna zachowa należne jej miejsce w Sztuce.

Nie są to tradycyjne „płaskie” tkaniny oparte na technice wątku i osnowy… lecz zupełnie nowatorskie, bardzo odkrywcze formy plastyczne, mające także zalety obrazu i płaskorzeźby /trójwymiarowość/. Miniatury wykonane są z szarego i białego włókna o różnych odcieniach, nitka biegnie w ich rytmicznie w zmiennych, układając się w sploty różnej grubości i tworząc w rezultacie czytelną, starannie przemyślaną kompozycje. Oprawione w ramkę i przykryte szkłem, sprawiają wrażenie zamkniętych kasetonów, skrywających w pogłębionym, trójwymiarowym wnętrzu jakiś skrawek świata. Pomysły do tych małych form czerpie artystka z architektury, przyrody i domowego otoczenia.

Te większe wielobarwne kompozycje, tylko z bliska rozpoznać można jako prace wykonane z włókna, natomiast z pewnego oddalenie wyglądają, jak rzeźbione czy malowane pejzaże. Zalecają się przestrzennością, który to efekt uzyskuje autorka dzięki specjalnemu formowaniu według własnej, samodzielnie opracowanej metody. Prace te /np.”GODY”, ”OGRÓD MAGICZNY”/ wyróżniają się czystą, harmonijną kolorystyką oraz klarowną, rytmiczną formą. Dzięki pewnej abstrakcyjności stanowią subtelne uogólnienia, zdolne wprowadzić w pozytywny nastrój i pozytywne myślenie. To bardzo piękne prace”

Hugon Bukowski

IMG_1116