KASKADERZY LITERATURY I MALARSTWA POLSKIEGO ORAZ KRUKI | Jerzy Świątkowski | Galeria 022 | 02.03.2017-15.03.2017

 

KASKADERZY LITERATURY I MALARSTWA POLSKIEGO ORAZ KRUKI | Jerzy Świątkowski
Wystawa w dniach: 02.03.2017-15.03.2017
Galeria 022, Dom Artysty Plastyka w Warszawie, ul. Mazowiecka 11A

 

„Na wystawie w Galerii 022 usytuowanej w Domu Artysty Plastyka w Warszawie ekspozycja prezentuje portrety, a właściwie szkice do portretów onegdaj znanych pisarzy, poetów i artystów malarzy z tamtych lat, a wykonane przeze mnie dla następnego pokolenia. Niektóre z nich były publikowane w miesięczniku Okolica Poetów, na którego łamach spotkały się z dużym zainteresowaniem czytelników. Są to m.in. wizerunki Edwarda Stachury, Ryszarda Milczewskiego – Bruno, Zygmunta Trziszki, Stanisława Grochowiaka, Zbigniewa Jerzyny, Marka Hłaski, Barbary Sadowskiej, Jarosława „Jurry” Zielińskiego, Rafała Wojaczka, Eugeniusza Geno Małkowskiego, Janusza Żernickiego i innych. To nazwiska znaczących autorów w czasach poprzedzających transformację i w jej trakcie, byty kluczowe dla bohemy i środowiska literackiego oraz młodych Polaków.
Nasuwa się pytanie, dlaczego akurat oni byli kaskaderami i męczennikami uprawiania poezji i sztuki. Odpowiedź jest prosta: przyszło im żyć i tworzyć w Polsce, która akurat wtedy stanowiła piekielny, dymiący smołą tygiel nieustannych przemian polityczno – gospodarczych, który wymuszał okrutną selekcję artystów, którzy mieli ciut za dużo fantazji i wyobraźni. W tej kasacji za dużego pogłowia mądrali i ludzi niepotrzebnych pomagały kruki… Nadgorliwe kruki i politycy, którzy m.in. nakazywali artystom zbierać butelki, bo zgodnie uznali, że ci są zbędni.”

Jerzy Świątkowski

PS. W tym kontekście moja idea upamiętnienia wybitnych wg mnie Polaków jest ważniejsza od techniki, z której ją zrealizowałem. Ważniejsza od rysowania, malowania, wyklejania, plucia i rozmazywania gleby. Jest środkiem do celu, jakim jest uczłowieczenie cierpiętnika za sztukę i dla sztuki, a nie np. za pustą abstrakcję, nieustannie popieraną przez decydentów i akademików.

Jerzy Świątkowski, urodzony w 1942 r. w Grudziądzu, żyje i tworzy w Warszawie. Studiował na WSS- OPN w latach 1967-71. Artysta, malarz, grafik, poeta, publicysta. Należy do Académie Internationale de Lutèce (Paryż). Współpracuje z Pracownią Sztuk Plastycznych Oddział w Warszawie. Miał ponad 50 wystaw indywidualnych (m.in. Niemcy, Szwecja) i ponad 100 zbiorowych w Polsce i za granicą. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, m.in. Nagroda Malarska 1998 im. Leopolda Buczkowskiego Zarządu Głównego Związku Twórczego Pisarzy Polskich, II Nagroda Warszawskiej Jesieni Plastyki 1993, I Nagroda KPTK Grudziądz 1971, 2 złote medale na Międzynarodowych Targach Poznańskich 1979, 1984. Prace artysty znajdują się w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie, MKiS, M/S Powstaniec Warszawski, BWA Warszawa, Pracowni Sztuk Plastycznych w Warszawie, Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie oraz w zbiorach prywatnych w Polsce i niemal wszystkich krajach świata. W roku 2000 został uznany przez International Biographical Centre Cambridge CB2 3QP England i wyróżniony nagrodą za osiągnięcia (Century Award for Achievement).

 

Jerzy-Swiątkowski-Jury-Zieliński-40x30-kolaż-2010-e1489409736894