MIODEM PŁYNĄCE | Stanisław Brach | Galeria DAP | 25.04.2017-14.05.2017

 

MIODEM PŁYNĄCE / STARTING POINT | Stanisław Brach
Wystawa w dniach: 25.04.2017-14.05.2017
Galeria DAP, Dom Artysty Plastyka w Warszawie, ul. Mazowiecka 11A

 

Projekt Stanisława Bracha zatytułowany „Dwie Przestrzenie” jest wyrazem zainteresowania krakowskiego artysty szeroko pojętą problematyką ekologii i ochrony środowiska. Zafascynowała go społeczność pszczół, która jest przykładem niezwykle harmonijnej organizacji społecznej w świecie przyrody. Są one nie tylko producentem miodu, ale przede wszystkim zapylaczem roślin. Od kilku lat obserwujemy jednakże gwałtowny spadek ich populacji, spowodowany kilkoma czynnikami. Wymienia się wśród nich choroby i obecność pasożytów, stosowanie chemii w rolnictwie i skażenie środowiska, zmiany klimatyczne, a nawet promieniowanie emitowane przez telefonię komórkową. Prawie 100 lat temu przewidział tę sytuację austriacki antropozof, Rudolf Steiner. Konsekwencją tego niebezpiecznego zjawiska będzie zaburzenie ekosystemu naszej planety, co może prowadzić do katastrofy cywilizacyjnej
Kompleksowa wystawa Stanisława Bracha opowiada o pszczołach, ich hodowli i niebezpieczeństwie ich zagłady. Artysta wykonał w swojej krakowskiej pracowni oraz w zakładach porcelany w Ćmielowie serię negatywowych odlewów pszczelich plastrów miodu. Ukazał przy ich pomocy dwa światy – część odlewów o regularnych kształtach i idealnej geometrii reprezentuje kulturę pszczelej społeczności i jest apoteozą porządku. Druga część – powykręcane, nieregularne, zniszczone kształty ukażą chaos, który zagraża człowiekowi, jeśli szybko nie powstrzymamy pszczelej degradacji. Porcelana jest szlachetnym, ale kruchym materiałem, podobnie jak równowaga ekosystemu. Ceramice towarzyszą rzeczywiste i designerskie obiekty, instalacje i film video. Projekt powstał w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymanego przez Stanisława Bracha w 2014 roku.

 

Stanisław Brach jest znanym polskim rzeźbiarzem ceramikiem, mającym w dorobku kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i udział w zbiorowych w kraju i zagranicą. Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, kieruje Pracownią Ceramiki na Wydziale Rzeźby. Jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Ceramicznego CONCEPT – Tajwan Ceramics Biennale, Tajwan.

 

kadr-na-www