OBRAZY | Andrzej Podkański | Galeria DAP, Dom Artysty Plastyka | 06.02.2017-28.02.2017

OBRAZY | Andrzej Podkański
Wystawa w dniach: 06.02.2017-28.02.2017
Galeria DAP, Dom Artysty Plastyka Warszawa, Mazowiecka 11A

 

Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków zaprasza na wystawę malarstwa Andrzeja Podkańskiego pt. „Obrazy”. Wystawa jest częścią projektu, mającego na celu ukazanie większego wyboru prac artysty w dwóch galeriach jednocześnie, w warszawskiej „Galerii DAP” i łódzkiej galerii „Propaganda Sztuki”.

Mimo dużych powierzchni ekspozycyjnych, artysta musiał dokonać drastycznej selekcji dzieł, które namalował w ciągu około 30 lat, pomijając cykle, liczące często po kilkadziesiąt obrazów. Autor zdecydował się na dwa główne, którymi są: „Podwórko” i „Parki”.

Inspiracją i główną fascynacją artysty były sytuacje intymne, „symultaniczność dziania się” historii, które autor uwiecznił na swoich monumentalnych płótnach. Sposób obrazowania wywodzi się w pełni z figuracji, jest najbliżej egzystencjalnych spraw człowieka, takich jak: śmierć, starość czy osamotnienie. Sceny „zapisane” z parków i podwórek mogły zdarzyć się każdemu z nas, i każdy z nas mógł stać się bohaterem jego obrazu. Rozgrywające się na poziomie tła partie abstrakcyjne, towarzyszą małym ludzkim sprawom, dziejącym się na pierwszych planach płócien; są sposobem budowania kompozycji oraz relacji między przedstawieniami.

Prace Andrzeja Podkańskiego są wynikiem głębokich wewnętrznych przeżyć i wnikliwych obserwacji. Każde płótno jest doskonale przemyślane i bardzo precyzyjne wykonane. Charakterystycznym elementem jego malarstwa jest światło, poprzez które artysta wpisuje się w dawną tradycję malarstwa europejskiego, jednak swój malarski język, złożony z formy, światła oraz barwy, artysta wypracował samodzielnie. Jego dzieła zachwycają prostotą i wyrafinowanym kolorem, są niezwykle indywidualne i prawdziwe.
Monumentalność dzieł artysty wywodzi się z malarstwa ściennego, od którego rozpoczął swoją drogę twórczą, ogromne formaty płócien wynikają z pewności, że temat jest istotny i w istocie taki j e s t.

 

duże zegary ścienne, aranżacje wnętrz salon, duży zegar ścienny, wnętrza inspiracje, nowoczesne wnętrza salon, duży zegar ścienny, wystrój wnętrz salon, duży zegar ścienny, duży zegar ścienny, duży zegar ścienny, aranżacje wnętrz duże zegary ścienne

do-promocji