MEMBRANY | DORA HARA | Galeria Lufcik OW ZPAP| 20.07.2017-08.08.2017

MEMBRANY | DORA HARA
Wystawa w dniach: 20.07.2017-08.08.2017
Galeria Lufcik, Dom Artysty Plastyka w Warszawie, ul. Mazowiecka 11A

 

Głównym motywem, na bazie którego Dora Hara tworzy barwne poematy malarstwa abstrakcyjnego są koła, wyodrębnione z wielu innych znaków, które z wysublimowanymi relacjami barwnymi, ustanawiają niewyczerpalną, pełną radości strukturę malarską. Koła pulsują, przepływają, oświetlają, rozpływają, zagęszczają, hałasują, wyciszają, przebiegają, przepływają przez wiele artefaktów, tworząc żywe pejzaże naszej pamięci, stając się unaocznieniem niewidzialnego i nieznanego.

„Abstrakcja, to dla mnie uwalnianie umysłu od materii świata codziennego, uwalnianie od obrazów przywiązujących nas do przedmiotu, miejsca i czasu. Abstrakcja, która wyprowadza duszę w przestrzenie zarówno tę dosłownie rozumianą, a jeszcze bardziej w duchową i intelektualną. Obcowanie z abstrakcją może otworzyć wrota do doznań wewnętrznej przestrzeni…, których nie często doświadczamy,”
Dora Hara

Artysta malarz, artysta wizualny, autorka pojęcia membran, czyli interfejsu dla malarstwa i przestrzeni, specjalizuje się w instalacjach malarskich oraz w malarstwie na jedwabiu. Zapraszana do wielu międzynarodowych gremiów artystycznych w celu prezentowania sztuki, a także do jury konkursów sztuki. Wystawiała; Włochy, Japonia, Chiny, Urugwaj, Meksyk, Francja, USA, Taiwan, Tunezja, Polska, wykładała na temat zagadnień malarskich instalacji w Meksyku, Japonii i Chinach.

Od sierpnia 2016 roku Dyrektor Międzywydziałowego Instytutu Nauk o Sztuce, ASP Gdańsk. Profesor nadzwyczajny ASP w Gdańsku doktor habilitowany w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej sztuki projektowe. Oficjalny Reprezentant WTA = World Textile Art Organization, Miami, USA (druga kadencja).

Uczestniczka wielu prestiżowych konkursów, w tym: 41te Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2013”, Galeria Bielska BWA (zgłoszono 701 artystów, 3048 prac, wybrano: 42 artystów, 78 prac w tym 2 prace autorki), Bielsko-Biała 40 Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2011″(z pośród zgłoszonych 1624 prac wybrano 56 w tym 2 prace autorki); VI World Textile Art w Mexico City oraz Xalapa (Meksyk 2011); Arte&Arte: (Como 2010, Paryż 2011, Wenecja 2011), stypendystka Mix Media Art Communications, Mischima (Japonia 2010), gość specjalny na Biennale Współczesnego Malarstwa Japońskiego, Fukushima (Japonia 2010);..; wyróżnienie na VI Biennale “From Lousanne to Beijing „New Vision”, w Hana Museum, Zhengzhou (Chiny 2010). Zaproszona przez Radę Programową 14 Międzynarodowe Triennale Tkaniny w Łodzi w 2013 r. do reprezentowania Polski. Zaproszona przez kuratora na 7th International Fiber Art Biennale Exhibition 2012, Chiny. III Nagroda na IX Biennale “From Lousanne to Beijing „New Vision”, (Chiny 2016).

Zdjęcia prac: Krzysztof Morcinek, Galeria Bielska BWA

 

 

dora-hara-male