EKSPRESJONIZM LIRYCZNY | SOLOMON GERSHOV | 03.08.2017-31.08.2017 | Galeria DAP

EKSPRESJONIZM LIRYCZNY | SOLOMON GERSHOV
Wystawa w dniach: 03.08.2017-31.08.2017
Galeria DAP, Dom Artysty Plastyka w Warszawie, ul. Mazowiecka 11A

 

Malarz – legenda, jeden z najbardziej interesujących mistrzów rosyjskiej awangardy. Urodzony w Dyneburgu na Łotwie. Swoje umiejętności kształcił w pracowaniach Alfreda Eberlinga orazYuri Pena, artystów – malarzy początku XX wieku.

Jego pierwsza indywidualna wystawa odbyła się w 1926 roku. Malował głównie pejzaże,martwą naturę, portrety muzyków, artystów, kompozytorów, tancerzy baletu i naukowców. Niektórych z nich znał osobiście, tj. Szostakowicza czy Chagalla. Innych (Beethovena, Mozarta, Rembrandta) „znał” w swojej wyobraźni.

Nie ulegał wpływom otoczenia artystycznej bohemy, choć pracował wspólnie z Malewiczem, nie dał się przekonać do idei suprematyzmu. Podziwiał prace Marca Chagalla i zachował na zawsze jego radę: „Nie patrz na innych, pracuj po swojemu.” Rozumiał, że najważniejsza w sztuce jest wyobraźnia i wewnętrzne przeżycia, a nie szukanie formalnych rozwiązań.

Tytuł wystawy prezentowanej w Galerii DAP w Warszawie, nie jest przypadkowy. Solomon Gershov. Liryczny ekspresjonizm” odnosi się do jego krajobrazu „rozbitej duszy” czy „płaczu duszy” jak nazwał jedną z swoich późniejszych prac. W swojej opinii artysta powinien „wznosić się do nieba i wypłakiwać światu swoją niedoskonałość i odmienność.”

Będąc pogodną i dowcipną osobą S. Gershov został jednocześnie obdarowany „poczuciem tragedii” charakterystycznym dla wielkich artystów różnych epok, stylów i trendów, manifestującym się nie tylko w poszczególnych motywach prac, ale również we właściwym sobie języku malarskim. Mimo przeciwności losu, aresztowaniom, zsyłce do obozów pracy, gdzie spędził ponad 15 lat swojego życia był konsekwentny i nieustępliwy. W jego przypadku „upadek życia” znaczy zadowolenie z absolutnego minimum potrzebnego do egzystencji, artysta nie był zainteresowany statusem społecznym, ani stanem materialnym. Liczyła się dla niego jedynie możliwość tworzenia. Był indywidualistą w każdym calu, a swoją pracę artystyczną traktował bardzo poważnie, jako powinność i swój obowiązek.

Najczęściej jego inspiracją była muzyka. Jednymi z najbardziej interesujących prac S. Gershova jest cykl poświęcony Szostakiewiczowi i jego VII symfonii.

Na wystawie zostaną zaprezentowane jego słynne portrety: Beethovena, Mozarta, Chagalla, oraz innych przedstawicieli kultury i sztuki, oraz tańca. Krajobrazy bliskie sercu artysty, tj. Witebsk czy Leningrad. Prace w kontekście historycznym, tj. „Parada faszystów w Moskwie” czy „Niemcy w przeddzień faszyzmu”.

Jego prace były wystawiane w Moskwie, Witebsku, Leningradzie, Tbilisi, Stanach Zjednoczonych, Londynie, Zurychu, Jeruzalem. Obrazy znajdują się w kolekcjach w Rosji i na całym świecie.

Wystawa powstała przy współpracy z Centrum Sztuki Marka Rothko Dyneburg, Łotwa

Kurator wystawy: Farida Zaletilo

Tłumaczenie i opracowanie tekstu: Marta Zielińska

a

linki: