PRZYBLIŻENIE | ALEKSANDRA KOŁĄTAJ | Galeria 022 | 04.09.2017-18.09.2017 | Dom Artysty Plastyka OW ZPAP

PRZYBLIŻENIE | ALEKSANDRA KOŁĄTAJ
Wystawa w dniach: 04.09.2017-18.09.2017
Galeria 022, Dom Artysty Plastyka w Warszawie, ul. Mazowiecka 11A

 

Wystawa pt: „Przybliżenie” to pierwsza tak duża i przekrojowa ekspozycja prac malarskich wykonanych w technice akwareli przez Aleksandrę Kołątaj. Artystka wybrała z całokształtu swojej twórczości najbardziej reprezentatywne obrazy i takie, do których ma specyficzny stosunek tzn., z którymi czuje się silnie związana z powodu ich wartości artystycznej lub sentymentalnej. Z wieloma spośród tych dzieł utożsamia się, wiec nie potrafi się z nimi rozstać, nawet mając na nie chętnych nabywców.

Wyznacznikiem tych barwnych kreacji na papierze, z założenia realistycznych, a równocześnie metaforycznych i uniwersalnych jest spontaniczna rejestracja bodźców wizualnych i oddanie tzw. ducha miejsca, więc artystka maluje swe kompozycje wyłącznie bezpośrednio w plenerze, szukając motywów i inspirując się pięknem w otaczającej rzeczywistości. Wśród jej akwarel znajdują się pejzaże, obrazy obiektów architektonicznych oraz motywy roślinne.

Głównym tematem tych dzieł jest emocjonalnie przeżywany krajobraz; intuicyjnie odbierana przyroda; natura w różnych swoich przejawach. Artystka przedstawia za pomocą akwarelowych środków wyrazu, w sposób subiektywny, impresyjny, ale wierny odbieranej prawdzie o świecie własne wrażenie, jakie budzą w niej widoki gór, dróg, pól, lasów, rzek i mórz.

Dogłębna obserwacja, analiza i prostota formalna przy zachowanej dyscyplinie i znajomości zasad tradycyjnego malarstwa akwarelowego pozwoliły stworzyć niepowtarzalne i nastrojowe wizje plaż nadmorskich, wód płynących i stojących o różnych porach roku, uwzględniające pogodę, rodzaj światła, przestrzeń i powietrzność.

aaa

Linki: