OTO JESTEM | Janusz Lewandowski| 09.02-20.03.2018

OTO JESTEM – mówi artysta, wychodząc z ciemnego prostokąta, zarysu otwartych drzwi. Krzyczy bezgłośnie, bo z krzykiem przyszedł na świat. Za nim ciemna materia, wyraz chaosu, z którego powstaje życie – z którego powstaje sztuka.

Malarstwo Lewandowskiego jest (…) wyrażeniem niepoznanego, a przeczutego Bytu, jak i własną jego wizją o mocy kreatywnej, a więc stwarzającej. W tym zawiera się cały pierwiastek boskości, który dociera do nas dzięki malarstwu-szczelinie. (Aleksandra Lewandowska)

Wystawa obejmuje zestaw prac-miniatur z uwzględnieniem najnowszych dzieł, które będą pokazywane po raz pierwszy.

Janusz Lewandowski (ur. 1937 w Rokiciu koło Płocka) – artysta malarz. Studiował na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP w pracowni prof. Artura Nachta-Samborskiego. Dyplom uzyskał w 1964. Po ukończeniu studiów bierze czynny udział w życiu artystycznym. Uczestnik wielu plenerów i sympozjów. Został uhonorowany licznymi nagrodami i wyróżnieniami, między innymi nagrodą w konkursie pt. „Metafora w malarstwie miejskim w Radomiu”, nagrodą Prezydenta Warszawy, nagrodą „Artyści w międzynarodowym roku dziecka” w Zachęcie, nagrodą polsko-japońską im. Miyauchi, nagrodą im. Władysława Hasiora, nominowany w 2012 do nagrody Norwida, w 2017 otrzymał nagrodę im. Kazimierza Ostrowskiego. Twórczość Lewandowskiego nosi silne znamiona inspiracji polską sztuką symbolizmu i ekspresjonizmu, jednak znaczeniowo i kompozycyjnie odbiega od typowych dla nich konwencji. W monotonnych przestrzeniach mazowieckich pejzaży artysta umieszcza pojedyncze postaci – najczęściej młodych chłopców i dziewczęta, pogrążonych w smutku starców, co przy melancholijnej aurze realistycznego ujęcia wprowadza dramatyzm związany ze sferą namiętności, samotnością, pytaniami o sens przemijania i śmierci. Ekspresję obrazów pogłębia japonizująca kompozycja, z uciętymi w kadrze obiektami, asymetrią w kształtowaniu częstokroć pustej przestrzeni, zamkniętej niską linią horyzontu. Obrazy Lewandowskiego cechuje zgaszony, subtelny koloryt i wyrafinowana faktura.

plakat quantum (1)

 

Zapraszamy na wystawę malarstwa Janusza Lewandowskiego.

Wernisaż: 08.02, godz. 19.00.
Galeria Quantum, Mazowiecka 11a