Wystawa Jarosława Kukowskiego „Retrospekcja”GSW Kołobrzeg 14.09-05.10.2019
Wystawa Jarosława Kukowskiego „Retrospekcja”GSW Kołobrzeg 14.09-05.10.2019

Na rozpoczynającej się w dniu 14.09 br w kołobrzeskiej Galerii Sztuki Współczesnej, wystawie Jarosława Kukowskiego, zatytułowanej „Retrospekcja”, odwiedzający mają możliwość zapoznania się z przekrojem niezwykle różnorodnej twórczości artysty. Wernisaż wydarzenia odbędzie się 13.09. godz. 19:00.

Zaprezentowane zostaną po raz pierwszy nie pokazywane dotąd publicznie prace twórcy z jego najnowszych serii malarskich, zatytułowanych: „Dotyk Człowieka” oraz „Arrasy”.  Najnowsze prace Jarosława Kukowskiego, będące zapowiedzią wyżej wymienionych serii malarskich zaskakują odbiorcę zarówno nową tematyką, jak i techniką ich wykonania. Rozpoczynając drogę twórczą od realizmu oraz hiperrealizmu, Kukowski w swoich koncepcyjnych poszukiwaniach dochodzi do form abstrakcyjnych, będących konsekwencją cykli poprzednich tworzonych na przestrzeni 25 letniej drogi twórczej.

Nie ulegając potrzebom komercji i poruszając się pod prąd aktualnych trendów, podejmuje tematykę skomplikowanych losów ludzkich w serii „Dotyk Człowieka”. Pojawiają się w niej motywy zarówno z wojen światowych, jak i echa wydarzeń najnowszych, takich jak płonąca Katedra Notre-Dame w Paryżu. Większość prac, które widzimy są czarno-białe lub w odcieniach sepii. Przypominają migawki starych filmów lub wykonane przy pomocy camera obscura.

Z kolei seria „Arrasy” to poszukiwania estetyczne, spojrzenie z dystansu, z góry, obrazy przesycone kojącą zielenią, jakby artysta łapał oddech między tworzeniem cykli mrocznych i dramatycznych. Są jak czas pokoju między kolejnymi wojnami. Pozornie sprzeczne, ale tak życie człowieka, mające okresy trudne i czas wytchnienia. Ale i na tych płótnach wprawne oko widza może odnaleźć wplecione motywy symboliczne, czy inne elementy epickie, zatopione w farbie narzędzia malarskie, odciski dłoni. Eksponowane będą również wcześniejsze prace z cykli „Memento”, „Sny”, „Nie-sny”, „Freski” z pracowni artysty oraz kolekcji prywatnych.

Autorką tekstu jest Joanna Kalinowska, historyk sztuki

http://rynekisztuka.pl/wydarzenie/jaroslaw-kukowski-retrospekcja/