Museum im Schafstall – „𝙆𝙪𝙠𝙤𝙬𝙨𝙠𝙞 𝙪𝙣𝙙 𝙨𝙚𝙞𝙣𝙚 𝙎𝙘𝙝𝙪̈𝙡𝙚𝙧” – 25.02–12.05.2024

Polscy artyści w niemieckim muzeum sztuki na zaproszenie dyrektora Huberta Sawatzkiego. 23.02.2024 miał miejsce wernisaż wystawy „𝕂𝕦𝕜𝕠𝕨𝕤𝕜𝕚 𝕦𝕟𝕕 𝕤𝕖𝕚𝕟𝕖 𝕊𝕔𝕙𝕦̈𝕝𝕖𝕣” w Museum im Schafstall w Neuenstadt am Kocher. Wcześniej wystawiane były prace takich artystów jak: Andy Warhol, Roy Lichtenstein, William Blake, Caspar David Friedrich, Gustave Moreau, Salvador Dalí, René Magritte, Marc Chagall, czy Pablo Picasso. Tym razem, przez blisko trzy miesiące, w niemieckim muzeum można obcować z twórczością Jarosława Kukowskiego. To przekrój twórczości wybitnego artysty, którego ponad 100 obrazów i instalacji artystycznych pochodzących z kolekcji prywatnych i muzealnych, zagościło w tej prestiżowej instytucji. Kukowski od wielu lat prowadzi szkółkę malarską. Z tego względu na wystawie pojawiły się prace jego uczniów: Ewy Kukowskiej, Piotra Starzeckiego, Arkadiusza Kropkowskiego i Arkadiusza Pobłockiego.

W wernisażu oprócz artystów wzięli udział: wicepremier w rządzie Badenii-Wirtembergii Thomas Strobl, notabene patron wystawy, a także burmistrz miasta Andreas Konrad, przedstawiciele świata polityki, biznesu i kultury oraz Polonii. Thomas Strobl podkreślił, jak ważną rolę pełni sztuka w budowaniu wzajemnych relacji między narodami. Z kolei profesor Mario Urlaß wygłosił obszerny wykład na temat twórczości Kukowskiego. Muzycznie całość uświetnili soliści operowi, gwiazdy Teatru Wielkiego Opery Narodowej: : Barbara Gutaj, Emil Ławecki, Tomasz Mazur, Jacek Kortus.

Wicepremier Thomas Strobl w swoim przemówieniu stwierdził że:
Sztuka i kultura są ważne dla mnie, stanowią ramy dla polityki i szerokich obszarów naszego życia. Bardzo chętnie uczestniczę w takich wydarzeniach, ponieważ sztuka i kultura stanowią istotny wkład w naszą demokrację i pokój, co jest obecnie niezwykle istotne. Wymiana kulturowa i międzynarodowa współpraca są istotne. Bez Polski nie możemy zachować pokoju, demokracji. Dialog z Francją i Polską ma dla niego kluczowe znaczenie. Kukowski uważany jest za jednego z najbardziej wpływowych współczesnych artystów. W Neuenstadt były już wystawy Chagalla, Hundertwassera i Dalíego, a teraz Kukowskiego i jego uczniów.

Wystawa będzie czynna dla zwiedzających do 12.05.2024.

https://www.museum-im-schafstall.de/ausstellung.htm

Dyrektor Museum im Schafstall w Neuenstadt am Kocher Hubert Sawatzki przez 32 lata zorganizował w ponad 100 wystaw i ponad 300 koncertów. Wystawił przede wszystkim malarzy oraz rzeźbiarzy współczesnych jak również takich ja Picasso, Chagall, Miro czy Dali. Za wkład do kultury europejskiej został dwa razy nagrodzony przez Arts – Sciences – Lettres w Paryżu. W 2012 roku srebrnym medalem a 2018 złotym tej Akademii. Od 2012 roku jest nie tylko członkiem, jak również delegatem tej w 1915 roku założonej Akademii.

Museum im Schafstall

https://kulturaisztuka.pl/pl/p/wystawa_polskich_artystow_w_museum_im_schafstall_w,21089,1.html

https://www.lokalmatador.de/nachricht/neue-ausstellung-kukowski-und-seine-schueler-1710678/

https://www.nussbaum.de/entdecken/lokale-news?suche=kukowski