Chrabri vis moderna – Artyści na 1000-lecie koronacji 22.3-27.07.2025

„Chrabri vis moderna – Artyści na 1000-lecie koronacji” 21 marca, godz 19.00 zapraszamy serdecznie na wernisaż do Muzeum Diecezjalne w Pelplinie z okazji tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego.

W wystawie biorą udział: Tomasz Awdziejczyk, Karol Bąk, Mariusz Białecki, Czesław Dźwigaj, Krzysztof Izdebski-Cruz, Wacław Jagielski, Michał Janczuk, Dariusz Kaleta, Barbara Kaczmarowska Hamilton, Kasia Korus Art, Marcin Kolpanowicz, Jarosław Kukowski, Daniel Pawłowski – artist, Daniel Pielucha, Katrina Sadrak i Grzegorz Stec

22 marca – 27 lipca 2025 r.

Miejsce : Muzeum Diecezjalne w Pelplinie, ul . Biskupa Dominika 11 

WSTĘP W CENIE BILETU DO MUZEUM !

Na wystawie zobaczycie współczesne interpretacje jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski!

Obrazy , rzeźby i instalacje stworzone przez polskich artystów pozwolą spojrzeć na koronację pierwszych królów w nowym świetle !

“Chrabri vis moderna” Jarosław Kukowski, 108x108x9 cm, technika własna
“Chrabri vis moderna” Jarosław Kukowski, 108x108x9 cm, technika własna
Chrabri vis moderna
Chrabri vis moderna

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2025 Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski. To właśnie na ten czas przypada 1000. rocznica koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta. Pierwsza koronacja w 1025 roku, czyniąca z monarchy bożego pomazańca, była przełomowym aktem politycznym dla historii naszego kraju oraz manifestacją wali niepodległości i suwerenności młodego Państwa Polskiego.
Wystawa Chrabri vis moderna. Artyści na 1000-lecie koronacji wpisuje się w ogólnopolskie obchody 1000. rocznicy koronacji dwóch pierwszych królów Polski. Prezentujemy na niej prace polskich artystów współczesnych, którzy specjalnie z okazji roku milenijnego stworzyli niezwykłe dzieła związane z tematyką koronacji: Tomasza Awdziejczyka, Karola Bąka, Mariusza Białeckiego, Czesława Dźwigaja, Barbary Kaczmarowskiej-Hamilton, Krzysztofa Izdebskiego-Cruza, Wacława Jagielskiego, Michała Janczuka, Dariusza Kalety, Marcina Kołpanowicza, Katarzyny Korus, Jarosława Kukowskiego, Daniela Pawłowskiego, Daniela Pieluchy, Katriny Sadrak i Grzegorza Steca.
Książę piastowski Bolesław Chrobry wiosną 1025 roku został koronowany w Gnieźnie, prawdopodobnie przez arcybiskupa Hipolita w asyście biskupów polskich, na pierwszego króla Polski Stał się w ten sposób pierwszym namaszczonym na króla władcą rodzącego się państwa. Koronacja zwieńczyła 30 letnie panowanie Chrobrego w 1000 roku na Zjeździe Gnieźnieńskim cesarz Otton III symbolicznie nałożył mu na skronie swój własny diadem. Podjęte wówczas w Stolicy Apostolskiej starania o zgodę na koronacje zostały jednak stłamszone przez przeciwników polskiego władcy. a przygotowaną już podobno koronę otrzymał książę węgierski Stefan Święty. Dalszym dążeniom w tym kierunku przeszkodziła śmierć życzliwego Polsce cesarza Ottona III oraz konflikt z jego następcą Henrykiem II, co na długie lata opóźniło realizację planów koronacyjnych polskiego monarchy. Podczas swoich rządów Bolesław Chrobry, zwany Wielkim, powiększył teren państwa oraz zapewnił Polsce niezależną metropolię kościelną. Zmarł kilka miesięcy po koronacji, w wieku około 58 lat.
Mieszko II Lambert, wywodzący się z dynastii Piastów syn Bolesława Chrobrego, był drugim w kolejności koronowanym królem Polski. W 1013 roku zawarli związek małżeński z Rychezą -siostrzenicą cesarza Ottona III. Został koronowany w tym samym roku co jego ojciec, a uroczystość również miała miejsce w katedrze gnieźnieńskiej. Jego rządy przypadły na trudny okres-oskarżano go o bezprawne przejęcie władzy, gdyż nie uzyskał uprzedniej zgody cesarza niemieckiego Konrada II na koronację. Nowy król nie przejmował się tymi zarzutami, podkreślając swoją niezależność od cesarstwa. Ponadto jego starszy brat Bezprym oraz młodszy -Otton-po wygnaniu z kraju spiskowali przeciwko Mieszkowi, nie uznając jego władzy. W wyniku ataku wojsk niemieckich i rusińskich w 1031 roku król musiał uciekać z kraju, a władzę przejął Bezprym. Już rok później prawowity władca powrócił na tron, jednak pod presją Konrada II musiał podzielić się władzą z Ottonem i Dytrykiem. Panował aż do swojej śmierci w 1034 roku, a rządy po nim przejął Kazimierz zwany Odnowicielem.

KULTURA

Koronacji Bolesława Chrobrego wg Jana Matejki| fot. Wikipedia/d”

„Od Chrobrego do współczesności

Wyjątkowy w naszych dziejach jubileusz uczczą także artyści plastycy. W ten piątek, 21 marca, w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie odbędzie się wernisaż wystawy „Chrabri vis moderna”.

Inicjatorem wydarzenia jest Stefan Kukowski – wielki mistrz Konfederacji Orderu Św. Stanisława.

Swoje prace prezentowali będą: Tomasz Awdziejczyk, Karol Bąk, Mariusz Białecki,

Czesław Dźwigaj, Krzysztof Izdebski-Cruz, Wacław Jagielski, Michał Janczuk, Dariusz

Kaleta, Barbara Kaczmarowska-Hamilton, Katarzyna Korus, Marcin Kołpanowicz,

Daniel Pawłowski, Daniel Pielucha, Katrina Sadrak, Grzegorz Stec oraz

Jarosław Kukowski, który pomaga przy organizacji wydarzenia.

– Jako uczestnik wystawy chciałbym podkreślić, że dla nas twórców to niezmiernie

ważne wydarzenie. Rok ogłoszony rokiem 1000-lecia zasługuje bowiem na szczególne wyróżnienie

m.in. w sztuce. W ekspozycji bierze udział 16 artystów mieszkających w Polsce, ale

także Polonia, jak portrecistka rodziny królewskiej Wielkiej Brytanii Barbara Kaczmarowska-Hamilton.

Prace nad wystawą trwały od kilku miesięcy – mówi „Codziennej” Jarosław Kukowski.

Artysta pokaże na ekspozycji m.in. tytułowy „Chrabri vis moderna”, czyli monumentalny zegar z serii

Memento (wymiary 108×108×9 cm), ale też mały obraz „Chrabri QR”, czyli namalowany, wykuty w skale

tysiącletni kod QR, który po zeskanowaniu działa i przekierowuje do informacji o wystawie.

– Sztuka współczesna dysponuje obecnie różnymi, nowymi formami wyrazu i zależało mi, żeby to właśnie

wykorzystać, nie zaniedbując jednocześnie tradycyjnego warsztatu malarskiego.

Ważne, żeby sztuka współczesna pokazywała i utrwalała pewne wartości, myślę,

że jest to nawet nasz obowiązek, by mówić o tym co ważne – podkreśla Jarosław Kukowski.

Wystawę będzie można oglądać do 27 lipca.

Muzeum Biblii Gutenberga

Chrabri vis moderna