Rafał Olbiński

Rafał Olbiński to syn Józefa i Janiny Chałupków. Urodzony jako najstarszy z siedmiorga rodzeństwa. Ukończył I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, a później rozpoczął edukację na Politechnice Warszawskiej, gdzie w 1969 uzyskał dyplom na Wydziale Architektury. Rafał Olbiński po studiach związał się z grafiką i współpracował z czasopismem „Jazz Forum”, gdzie pełnił funkcję redaktora graficznego. W 1985 podjął pracę jako wykładowca w nowojorskiej School of Visual Arts.

Prace Rafała Olbińskiego możemy znaleźć zarówno w wielu galeriach sztuki czy muzeach, np. w Bibliotece Kongresu, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Toyamie i Carnegie Foundation w Nowym Jorku, Muzeum Plakatu w Wilanowie. Jego dzieła są również gromadzone przez prywatnych kolekcjonerów na całym świecie.
Olbiński współpracuje również z magazynami „The New York Times”, „Newsweek”, „BusinessWeek” czy „Der Spiegel”. W Polsce zajmował się m.in. projektowaniem okładek płyt, np. Krzysztofa Klenczona „Powiedz stary gdzieś ty był” (Pronit SX 1614) i Breakoutu „Żagiel Ziemi” (Pronit SX 1821). Od 1997 do 2003 regularnie tworzył też okładki polskiego miesięcznika psychologicznego „Charaktery” i był współtwórcą wizerunku graficznego pisma.

Jego twórczość jest szeroko nagradzana na wielu konkursach międzynarodowych. W 1995 otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie „New York City Capital of the World” – na plakat promujący Nowy Jork jako stolicę świata. W 1994 został laureatem tzw. Międzynarodowego Oskara za najbardziej niezapomniany plakat na świecie w konkursie „Prix Savignac” w Paryżu, a w 1976 pierwszej nagrody w konkursie Instytutu Praw Człowieka w Strasburgu. Rafał Olbiński do połowy lat 90. zgromadził około 100 nagród.

Za wybitne zasługi dla polskiej i światowej kultury i sztuki, za doskonałe wyniki w pracy twórczej i artystycznej, został przez prezydenta Bronisława Komorowskiego odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość uhonorowania datuje  się na 3 maja 2012.

Tagi: Rafał Olbiński,