Olbiński Rafał, „bt (odbitka II z X)”, serigrafia, 29,5×42 cm, NIEDOSTĘPNY
Olbiński Rafał, „bt (odbitka II z X)”, serigrafia, 29,5×42 cm, NIEDOSTĘPNY

Rafał Olbiński kreuje na swoich płótnach świat doskonały. Świat pełen metafor i znaczeń, w którym każdy szczegół zdaje się skrywać tajemnicę, być częścią układanki czekającą na Widza, aby ten przyszedł i odkrywając krok po kroku, nadawał znaczenia poszczególnym elementom. Zapraszając Widza do tego świata, artysta chce wywołać u niego refleksję, sprawić by wszedł w snutą na płótnie opowieść, stał się jej częścią i dopisał jej dalszy ciąg.
Jaki zatem jest świat kreowany przez Olbińskiego? Zazwyczaj tworzy go pełen kolorów pejzaż, rozległy, otwarty, przesycony zielenią ziemi i błękitem nieba, na którym kłębią się fantastycznie ukształtowane obłoki. Ale najważniejszym elementem przedstawienia jest zawsze ludzka postać. Zazwyczaj jest to samotnie ustawiona w rozległej przestrzeni kobieta, piękna i smutna, ale jednocześnie silna, tajemnicza i intrygująca. To ona porządkuje przedstawienie , nadaje mu sens. To ona jest stawianą przed Widzem zagadką obrazu i kluczem do jej rozwiązania.
Metaforyczne malarstwo Olbińskiego porównywane jest do surrealistycznej twórczości Rene Magrita, choć sam artysta wskazuje na swoją fascynację Balthusem i jego stylem określanym jako magiczny realizm. W twórczości malarza ważna jest tradycja przejawiająca się w nawiązaniach do renesansowego ideału piękna kobiecego oraz fascynacji antyczną kulturą grecką. Tradycyjny jest także jego warsztat, oparty na doskonałym rysunku, bez użycia technik komputerowych.
Twórczość Rafała Olbińskiego znalazła uznanie w kraju i zagranicą, czego wyrazem jest ponad 150 nagród jakie artysta otrzymał do tej pory. Jego prace znajdują się w wielu muzeach i kolekcjach prywatnych w kraju i na świecie, m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku i japońskiej Toyamie czy Muzeum Plakatu w Wilanowie.
Pokazywane na wystawie obrazy były prezentowane na przełomie lipca i sierpnia tego roku podczas XXXVII Festiwalu Valle d’Itria w Martina Franca we Włoszech.  Rafał Olbiński