Plener Międzynarodowy Sopot 2023.

Wybitni artyści zjeżdżają do Sopotu. W tym roku, w cyklicznym już plenerze malarskim bierze udział 18 artystów z Polski i zagranicy. Apartamenty Bema 4 Sopot po raz trzeci stają się mekką znanych artystów zaproszonych przez komisarza pleneru Jarosława Kukowskiego – malarzy, ale nie tylko. W dniach 28.08 – 08.09 odbywa się tam Plener Międzynarodowy. Zwieńczeniem trwającego kilkanaście dni wydarzenia będzie wernisaż „Synergia”, który rozpocznie się oficjalnie 7 września o godz. 18.00 w Sopocki Dom Aukcyjny, a prace będzie można tam oglądać do 16 września.

W tegorocznym, trwającym 12 dni Plenerze Międzynarodowym udział wezmą: Ewa Minge, znana polska projektantka mody, ale także malarka, rzeźbiarka i pisarka, Marcin Kołpanowicz, artysta uprawiający metaforyczne malarstwo olejne i pastelowe, Daniel Pawłowski, którego twórczość prezentowana była m.in. na wystawie zbiorowej „Niepodległa – Suwerenna” w paryskim Luwrze w 2019, Dariusz Kamys, polski aktor kabaretowy i autor tekstów, Bianka Kunicka-Chudzikowska, poetka, prozatorka i publicystka, z wykształcenia plastyczka i kulturoznawczyni, wspomniany już Jarosław Kukowski, uznawany za jednego z najbardziej wpływowych współczesnych twórców z kręgu surrealistów, Violeta Monsevych, ukraińska artystka, wykładowczyni z doktoratem, Yuliia Mykhaliuk, pochodząca z Ukrainy utalentowana malarka, a także Weronika Formejster, Magdalena Jankowska, Michał Kaszewski, Ewelina Koszykowska, Włodzimierz Kwiatkowski, Sabina Maria, Iwona Ostrowska, Katrina Sadrak, Dawid Schab, Daniel Pielucha oraz pochodzący z Armenii Tigran Vardikyan.

  • Plener w Sopocie to dla mnie wyjątkowe wydarzenie. Będę brał w nim udział po raz drugi i już teraz cieszę się na możliwość obcowania z niezwykłymi ludźmi w ciekawym i niezwykle inspirującym miejscu, jakim są Apartamenty Bema 4. Ten wspólny czas spędzony w gronie wybitnych artystów, zaproszonych przez komisarza pleneru Jarosława Kukowskiego, rozmowy o życiu i sztuce przeplatane spacerami po plaży, a także swobodna atmosfera i żarty podczas wieczornych spotkań owocują odświeżeniem potencjału twórczego oraz nowymi inspiracjami. Mamy okazję wyjść ze swoich pracowni, gdzie tworzymy w samotności przez cały rok i skonfrontować się z odmiennymi podejściami do warsztatu malarskiego, podzielić się doświadczeniami, porozmawiać o zagadnieniach współczesnego świata sztuki i nawiązać nowe przyjaźnie. Słowa uznania należą się gospodarzom tego miejsca, Bożenie i Pawłowi, którzy troszczą się o dobrą atmosferę i o to, by niczego nam nie brakowało – mówi Marcin Kołpanowicz, artysta, jeden z uczestników pleneru.
  • Organizatorzy wystawy to Sopocki Dom Aukcyjny, oraz Apartamenty Bema 4. Partnerzy wydarzenia: Galeria Quantum, 3COLORS Agnieszka Koniecka, SMT Shipping